تبلیغات
خانومانه - معنا نام آیداAdmin Logo
themebox Logoتاریخ:جمعه 23 مهر 1389-12:05 ب.ظ

نویسنده :عسل

معنا نام آیدا

آیدا ازاسامی بین المللی است آیدا به لاتین به دو صورت : Aida و Ayda نوشته می‌شود که هرکدام معنی متفاوتی با دیگری دارد. Aida نامی قدیمی و اروپایی است به معنای پاداش، هدیه و کمک کننده).

* آیدا یک اسم ترکی است و به معنای در ماه. آیدا به معنی شاد و خوش نیز هست.
* آیدا نام اپرای معروفی به نویسندگی وردی Giuseppe Verdi، در سال ۱۸۷۱ است.

و آیدا به زبان آلمانی نیز به معنای فرشته روی زمین نیز است.

آیدا، یک اسم قدیمی اروپایی، به معنی پاداش، هدیه و کمک کننده است.
خلاصه داستان

آیدا داستان پرنسسی است، که توسط مصریان دستگیر می‌شود و به مصر می‌رود. رادامس، فرمانده لشکر مصر در تلاش برای ثابت کردن عشقش به آیدا و همچنین وفاداری خود به فرعون است. در این بین رادامس، ناخواسته عاشق دختر فرعون می‌شود.

این اپرا، به سفارش امیر مصر، اسماعیل پاشا در سال۱۸۷۱ نوشته شد و امیر مصر مبلغ ۱۵۰۰۰۰ فرانک بابت این نمایش نامه به وردی پرداخت کرد. اما به علت جنگ بین فرانسه وپروس، در زمان اجرای نمایش وقفه‌ای چند ماهه بوجود آمد.آیدا در ۴ صحنه تنظیم شده است و تاکنون هزاران بار اجرا شده است. تمام صحنه‌های داستان، سرشار از حماسه های عاشقانه‌ای بین آیدا و رادامس است.
اجرا کنندگان مشهور

خوانندگان معروفی چون ماریا کالاس، پاواروتی، مارگارت پرایس و چیارا در اجرای اپرای آیدا، نقش آفرینی کرده اند.
آیدا در آینه عنوان مجموعه شعری است از احمد شاملو شاعر معاصر ایرانی. از مهم‌ترین شعرهای این کتاب می‌توان به آیدا در آینه، لحظه‌ها و همیشه، سخنی نیست، سرود برای سپاس و پرستش، شبانه (میان خورشیدهای همیشه...)، آغاز، تکرار، وصل، پایتخت عطش، من مرگ را اشاره کرد.دا، درخت و خنجر و خاطره عنوان مجموعه شعری است از احمد شاملو شاعر معاصر ایرانی. از مهم‌ترین شعرهای این کتاب می‌توان به چهار شبانه دوستش می‌دارم...، دریغا دره سرسبز...، من مرگ را دیده‌ام...، رود قصیده بامدادی...، با گیاه بیابان...، و نیز از قفس، شکاف، غزلی در نتوانستن، و از مرگ من سخن گفتم اشاره کرد.